|
| |
|
|
Irritant 2.0
Column Bob Hotho en Folkert-Jan de Groot
18 februari 2010
Tot een aantal jaar geleden ging 2.0 over auto’s. Zo was 2.0 GTDI een direct ingespoten 2 liter viercilinder turbo. Maar sinds de opkomst van Web 2.0 is er geen houden aan. Ambtenaar 2.0, Zorg 2.0, Politie 2.0, Bibliotheek 2.0, Werken 2.0, Projectmanager 2.0, Overheid 2.0. Alles is ineens 2.0. Zelfs Alles 2.0 (google maar eens!). Wij plakken hier graag een label op: Irritant 2.0.
De term Web 2.0 werd bedacht om de tweede fase in de ontwikkeling van internet te benoemen. De eerste fase was de periode waarin internet bestond uit eenrichtingsverkeer, van schrijver naar lezer. Net als deze column, die dus typisch 1.0 is. Web 2.0 staat voor de ontwikkeling van internet tot een platform voor sociale, interactieve webapplicaties waar gebruikers zelf de inhoud verzorgen.
Het waren vooral jongeren die de nieuwe communicatievormen massaal omarmden waardoor er aan het begrip 2.0 een bepaald beeld is gaan hangen. Trendy, sociaal, jong, vernieuwend. En met zo’n imago weten marketeers en beleidsmakers wel raad. Als ‘het nieuwe rijden’ een jaar later was geïntroduceerd, dan reden we nu allemaal 2.0.
Het is tijd om te stoppen alles 2.0 te noemen. Het is beeldvorming zonder inhoud en het is zeker niet meer onderscheidend. Sterker nog, de achteloze voorbijganger klinkt het maar vreemd in de oren. Neem Ambtenaar 2.0. Zijn we nu pas toe aan de tweede generatie ambtenaren? En als trendwatchers 2020 aanwijzen als het jaar waarin internet intelligent wordt (Web 3.0), mogen we dat dan ook van de ambtenaren verwachten?
2.0, 3.0, Next, Zero, hou toch op! Zeg gewoon wat je bedoelt. En liefst in het Nederlands, zodat we meteen begrijpen of er echt iets gaat veranderen of dat er alleen een nieuwe verpakking komt.
Bob Hotho en Folkert-Jan de Groot Senior adviseurs M&I/Partners
| |
|